sadsad x
asdasd
Doğal Taşlı Kolye Seçimi Nasıl Olmalı?

Doğal Taşlı Kolye Seçimi Nasıl Olmalı?

06 Ekim 2022

Doğal taş aksesuarı cazip kılan özelliklerden biri de hem özel günler de hem de gündelik hayatta kullanılabilmesi. Çok çeşitli türleri ve renkleri ile doğal taş kolyeler; abiyeler, klasik çizgiler, spor kıyafetler ve sokak modasıyla da yakışıyor. Bu kolyelere ilgi duyanların alışverişlerinde takıyı nerede kullanacakları önemli bir detay olsa da yarı değerli taşları seçerken bazı kriterleri de dikkate almak gerekli. Bu açıdan doğal taş kolye nasıl seçilir, doğal taş kolye ne ile yarar, hangi doğal taş kolyeyi almalıyım gibi soruların yanıtlarını incelemekte fayda var.

 

Doğal Taş Kolyenin Yararları Nelerdir?

Doğal taş kolyeler sadece estetik için seçilmiyor. Kolyeyi takanlara bazı faydalar sağladığına inanılıyor. Bu kolyelerin yararları taşın türü ve değerine göre değişiklik gösteriyor. Genel olarak türüne göre bazı doğal taş kolyelerin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 

l Akik taşının koruyucu özelliği bilinmektedir. Ayrıca akik kişiyi psikolojik olarak rahatlatır ve kişinin güvenini yükselterek motivasyonunu arttırır.

l En sevilen doğal taşlar arasında yer alan ay taşı ruh ve beden sağlığı arasında dengeleyicidir. Diyet yapanlar tarafından da tokluk hisse verdiği için tercihleri arasındadır.

l Mercan taşının yararları içinde en bilineni zihni kötü ve yararsız düşüncelerden, stres yaratan fikirlerden uzak tutmasıdır. Nazardan korunmak için de kullanılan mercan taş kolyeler, odaklanma gücünü de arttırır.

l Kuvars kolyesinin faydası ise negatif enerjiyi yok etmesidir. Kişide canlılık hissi yaratır. Pozitif bir gün geçirmek isteyenler kuvars tercih edebilirler.

l Mutluluk etkisiyle bilinen kaplan gözü kolyeler, olayları ve kişileri iyi yönleriyle görmeyi de sağlar. Kaplan gözü, cesaret verici etkisiyle de tercih edilir.

l Değerli doğal taşlardan yakut kişiye olumlu duygular hissettirir. Yakut kolye mutlu hissettiren ve kişiye mücadele azmi veren özelliği ile tanınır.

l Mor renkli kuvars kristallerinden ametist kolyenin faydaları manevi farkındalığı arttırması ve iç huzuru sağlamasıdır.

l Doğal taş kolyelerin yararları içinde maddi fayda sağladığı bilinenler; kehribar ve yıldız taşıdır.

l Deniz suyu anlamına gelen ve mavi rengi ile oldukça şık doğal taşlardan akuamarin yatıştırıcı, sakinleştirici ve ilham vericidir. Ayrıca akuamarin kolyenin faydaları arasında denizde koruyucu olması da gelir.

l Apatit taşı ise odaklanma gücünü arttırır ve öğrenme faaliyetlerinde yardımcıdır.

                                 

Doğal Taş Kolye Nasıl Seçilmeli?

Doğal taş kolye almayı düşünenler doğal taşlı kolye seçimi nasıl yapılır, sorusunun yanıtını arayabilirler. Doğal taşlı kolye burca, çakraya ya da taşların özelliklerine göre seçilebilir. Ayrıca doğal taşlı kolye seçimi kişinin kolyeyi nerede kullanacağı, renk tercihi ve zevklerine göre de yapılabilir.

 

Burca göre taşlı kolye seçimi nasıl olmalıdır?

 

Burç adlarına göre kolye seçimi kolaydır. Burcun özelliklerine göre bazı doğal taşlar belirlenmiştir. Örneğin koç burcu ile yakut, boğa ile zümrüt, ikizler burcu akik, aslan burcu krizolit ile özdeşleşmiştir. Mercan, hem balık hem de terazi burçlarının taşıdır. İnci, yengeç burcu için yeşim de başaklara önerilir. Akrepler ay taşı, kovalar mavi safir, yay burcundan olanlar ise topaz kolyeler kullanabilirler.

 

Çakralara göre doğal taşlı kolye seçimi

 

Ruhsal, zihinsel be bedensel çeşitli sıkıntılar yaratan çakra tıkanıklığına karşı doğal taşlı kolyeler kullanılabilir. Çakraların tıkanması çakranın kontrol ettiği konularda olumsuzlukların yaşanmasına sebep olur. Bazı çakralar için şu doğal taşlardan kolyeler tercih edilebilir:

 

l Kök çakra tıkanmalarında genel bir bunalmışlık hali söz konusudur ve dumanlı kuvars, hematit, siyah oniks taşlı kolye seçilebilir.

l Sakral çakra tıkanıklıkları cinsel istek kaybı ve duygusal sıkıntı olarak dışa vurur. Bunun için amber, yıldız taşı, kaplan gözü doğal taşlı kolye seçimi yapılabilir.

l Cesareti kontrol eden sokar pleksus çakra tıkanması için sitrin ve pirit doğal taş kolyeler kendine güveni yeniden aktifleştirir.

l Kalp çakrası tıkandığında sevgisizlik hissi, şefkat yoksunluğu belirir ve bunun için zümrüt, krizopraz, yeşil kalsit taşları iyileştirici etkiye sahiptir.

l Boğaz çakrası tıkanırsa dışarıya sessizliğe çekilme ya da öfke dili ile konuşma şeklinde yansıyabilir. Angelit, apatit gibi taşlar seçilebilir.

l Kararsızlık olarak beliren sakral çakra tıkanması doğal taşları olarak kaplan gözü, sitrin, jasper kullanılabilir ve taşların enerjisi ile tıkanma iyileştirilebilir.

Taşların Özelliklerine ve Niyete Göre Doğal Taşlı Kolye Seçimi

 

Taşlar, enerji sağlayarak faydalı olurlar. Doğal taşlı kolye seçilirken aşk ve romantizm, şans, cesaret, bolluk/bereket, huzur ve dinginlik gibi ihtiyaçlar gözetilerek farklı taşlar tercih edilebilir. En çok tercih edilen doğal taşlı kolyeler ve özellikleri şöyledir:

 

l Aşkı çekmek için doğal taşlı kolye pembe turmalin

l Duyguları dengelemek için ay taşı

l  Şefkat eksikliğini gidermek için aventurin

l Parasal sıkıntılara karşı doğal taş kaplan gözü

l Şans için lal taşı

Doğal Taşlı Kolyelerin Sahte Olduğu Anlaşılır mı?

Tercihini doğal taşlı kolyeden yana kullananlar, tuzağa düşmemeye dikkat etmelidir. Bu nedenle ‘doğal taş kolye nasıl anlaşılır?’ sorusunun yanıtını bilmek gerekir. Bir kolyenin doğal taş mı, sahte mi olduğunu anlamak için taşın renklerinin aşırı canlı olup olmadığına bakılabilir. Boyanmış ürünler, capcanlı renkleri ile kolyenin sahte olduğuna işaret edebilir.

 

Almak istenilen kolyenin gerçekten doğal taş olup olmadığı yüzeyindeki pürüzlü yapıdan da anlaşılabilir. Değerli taşlar pürüzsüz özellik gösterir. Ayrıca sahte taşlarda akış çizgileri, birleştirme izleri de dikkat çeker. Doğal taşlara göre yapay veya taklit ürünlerin daha hafif olduğu bilgisi de bu konuda fikir verebilir.

                                           

Doğal Taşlı Kolye Nereden Alınır?

Yarı değerli taşlardan doğal taş kolye güvenilir satış noktalarından alınmalıdır. İşlenmiş ya da taklit doğal taşlı kolyeler, maddi kayba da yol açacağından alışverişte dikkatli davranılmalıdır. Doğal taşlı kolye,  kuyumculardan, gümüş dükkanlarından, hediyelik eşya dükkanları ve bijuteriler ile online satış sitelerinden alınabilmektedir.

 

Doğal taş kolyelerinde zincir ve tasarımının altın ya da gümüş olmasını tercih edenler kuyumcu veya gümüş dükkânlarından alışveriş yapabilirler. Güvenilir hediyelik eşya dükkânları da güvenli doğal taş kolye alışveriş merkezleridir. Büyük online alışveriş platformlarından kolye seçilirken firmaya ve verilen ürün bilgilerine dikkat edilmelidir. Sitemizdeki doğal taşlı ürünleri inceleyebilir, kendinize en uygununu seçebilirsiniz.

 

Sizler de doğal taş kolyelerin özellikleri hakkında yorum yaparak doğal taş meraklılarına katkı sunabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.