sadsad x
asdasd
Külçe Gümüş Nedir? Gümüş Yatırım Aracı Mı?

Külçe Gümüş Nedir? Gümüş Yatırım Aracı Mı?

20 Eylül 2022

Külçe gümüş ile külçe altın arasında hiçbir fark bulunmamaktadır. Yüksek miktarda gram gümüş yatırımı yapacak bireyler, gram gram gümüş alıp yatırım yapmaktansa toplu halde bulunan külçe gümüş yatırımını tercih etmektedir. Gram gümüş korunmak ve muhafaza etmek açısından gram gümüşe oranla daha çok tercih edilmektedir. Külçe altında alış ve satış ticaretinde daha az komisyon ve daha çok kar marjı demektir. Gümüşü gram gram satın alan ve satan yatırımcı gram başına komisyon ücret verirken, Külçe gümüş alan yatırımı sadece bir defaya mahsus olarak komisyon vermektedir. İçeriğin devamında gümüş ile alakalı tüm bilgiler ayrıntılı olarak paylaşılmaktadır. Okuyucuların içeriği baştan sona adım adım okumaları tavsiye edilmektedir.

 

Gümüş Yatırım Aracı Mı?

 

Evet, gümüş bir yatırım aracıdır. Tüm toplumlarda ve yatırımcılar tarafından kabul görmüş minimum riskli yatırım araçları içerisinde gümüş yatırımı bulunmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte gümüş tüketimi artmakta, gümüş üretimi ise sabit bir şekilde devam etmektedir. Gümüş tüketimi fazla olduğu için gümüş sürekli değerlenmektedir. Arz ve talep arasında ki büyük dengesizlik gümüş fiyatını yükseltmektedir.

 

Gümüş yatırımı, birçok yoldan yapıla bilinmektedir. Fiziki gümüş satın alınarak yatırımı yapıla bilindiği gibi sanal ortamda da gümüş yatırımı yapıla bilinmektedir. Fiziki gümüş veya sanal ortamda alınan gümüş arasında hiçbir fark bulunmamaktadır. Fakat fiziki gümüş yatırımı ile sanal ortamda yapılan gümüş yatırımı arasında ki avantaj ve dezavantajları içeriğin devamında paylaşılmaktadır.

                                 

 

Gümüş Yatırımı Nasıl Yapılır?

 

Gümüş yatırımı yapmak oldukça basittir. Birinci yöntem fiziki yatırımdır. Yatırımcı bulunduğu bölgede ki kuyumcular ile alakalı gerekli ön araştırmayı yaparak en düşük komisyon ile gümüş alış ve satışı yapan kuyumcuları tespit ederek yatırımını yapa bilmektedir. Diğer bir gümüş yatırım yöntemi ise bankalar veya aracı kurumlar üzerinden yatırım yapmaktır. Yatırımcı, bankalar ve aracı kurumların makas aralığı ve komisyon oranları arasında analiz yaptıktan sonra en çok kazandıran banka veya kurumu tespit ettikten sonra yatırım yapmaya başlamaktadır.

 

Gümüş yatırımı son dönemlerde çok yüksek karlar bırakan ve dolayısı ile yatırımcıların yoğun ilgisini çekmiş bir yatırım aracıdır. Son 2 yıl içerisinde yaklaşık 4 kat yükselerek yatırımcısını üzmemiş ve yatırımcısına büyük kazançlar sağlamıştır. Gümüş yatırımı geçmiş yıllardan beri yapılmakta fakat yüksek karlar bırakmadığı için her zaman altının gölgesinde yer almıştır.

 

Gram Gümüş 50 Tl Olur Mu?

 

Gram gümüş Tl fiyatı kısa vadede 50 TL olması her ne kadar zor görünse de uzun vadede bu rakamlara kolaylıkla ulaşacağı ön görülmektedir. Gümüşün yapılan teknik analizinde, gram gümüş fiyatının 12 TL üzerinde kalıcılık yakalaması ve 13 TL üstüne çıması durumunda yüksek fiyatlara kolaylıkla erişeceği ön görülmektedir. Altın fiyatının çok yükselmesi, yatırımcıların alım gücünün düşmesi ve gümüşün sadece takı olarak kullanılmadığı aynı zamanda yatırım aracı olduğu toplum tarafından kabul görmesi, gümüşe yeni kapıların aralandığını göstermektedir.

 

Gümüş yatırımı, yatırımcılar tarafından her ne kadar uzun yıllar boyuncu bilinse de, toplum tarafından bilinmediği için uzun yıllar boyunca gümüş hep yavaş yavaş değerlenmiştir. Güneş enerjileri, elektrik araba bataryaları vb. birçok alanda gümüş tüketiminin hızlanması ve topluma bu bilgilerin ulaşması, toplumunda gümüşe yatırım yapması gerektiği fikrini aşılamıştır.

                                   

Gümüş Yatırımcısı Son İki Yılda Ne Kadar Kazandı?

 

Gümüş yatırım yapan yatırımcılar, son iki yıl içerisinde sermayelerini yaklaşık 4 kat yükseltiler. Pandemi dönemi öncesi gram gümüş TL fiyatı yaklaşık olarak 3,5 TL iken pandemi sonrası gram gümüş TL fiyatı 13 TL’ye kadar yükselerek tarihi rekora imza atmıştır. Yatırımcısına büyük kazançlar sağlayan gümüş, yeni yatırımcıların ilgisini kısa süre içersinde çekmeyi başarmıştır.

 

2019 yıllarına kadar gümüş yatırımı bir yana birçok kişi takı olarak dahi gümüşü tercih etmezken, 2021 sonrasında külçe gümüş yatırımı dahi yapılma başlamıştır. Birçok Kuyumcularda 2019 yılından önce külçe gümüş bulunmaz iken, 2021 yılı sonrasında birçok kuyumcular da, 1 kilo, yarım kilo, 100 gram, 10 gram, 1 gram vb. gümüş gramajları görülmeye başlamıştır.

 

Gümüş Neden Değerleniyor?

 

Gümüş yatırımı yapılmaya başlanıldığı ve bu yatırımların hız kesmeden devam ettiği için gümüş değerlenmektedir. Gümüşün değerlenmesinde birçok faktör bulunmaktadır. Fakat en büyük faktör, gram altın fiyatının çok yükselmesi ve aylık gram altın yatırımı yapamayan bireylerin sermayelerini güvenli ve kar marjı yüksek yeni bir yatırım aracına yatırma isteğidir. Bu araştırmalar sonucunda tüm yatırımcıların yöneldiği yatırımı aracıda gümüş yatırımıdır.

 

Türkiye’nin birçok yöresinde düğün, sünnet, söz, nişan vb. merasimlerde takılar takılmaktadır. Ve bu gelenekler yüz yıllardır süre gelmektedir. Merasimlerde altın takmak yerine gümüş takımı yapmak yavaş yavaş topluma yayılmaktadır. Gelenekler her ne kadar değişmemekte ise de yatırım araçları kolaylıkla değişe bilmektedir. Parasal değer olan her nesne takı olarak kullanıla bilinmektedir. Uzmanlar tarafından yapılan araştırma ve açıklamalarda, yakın gelecekte gümüş tüketimi, altında olduğu gibi bilezik, kolye, çeyrek gümüş, tam gümüş, yarım gümüş vb. şekilde kullanılacağıdır.

 

Sitemizde yer alan ürünlerimiz gümüşten üretilmiş ürünlerdir. Yatım amaçlı ve takı olarak kullanılan ürünlerimiz, siz müşterilerimize ileriki süreçlerde büyük kazançlar sağlayacağı ön görülmektedir. Gümüş yatırımı, gittikçe artmakta ve talep hız kesmeden devam etmektedir. Dolayısı ile gümüşe yapılan yatırım altın değerinde olduğu bilinmelidir. Hem takı hem de yatırım aracı olarak kabul görülen gümüş, gelecek dönemlerde çok daha büyük kazançlara kapı aralaması kaçınılmazdır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.